Odpowiedzialność cywilna i karna placówek medycznych
Serwis zawiera szereg zagadnień dotyczących zasad odpowiedzialności prawnej placówek medycznych i osób wykonujących zawody medyczne za działania niezgodne z prawem – w tym za błędy medyczne, naruszenie tajemnicy lekarskiej czy wykonywanie świadczeń zdrowotnych bez zgody pacjenta.
Zarządzanie personelem i prawo pracy
Produkt zawiera niezbędne informacje o zasadach stosowania prawa pracy w sektorze ochrony zdrowia, w tym wskazówki dotyczące zatrudnienia; przeprowadzenia procesu rekrutacji oraz określenia zakresu obowiązków. Pomoże w rozliczaniu czasu pracy lekarzy, przy ocenach pracy personelu zatrudnionego w placówce oraz przy wyborze formy zatrudnienia personelu medycznego.
Informacja o zasadach wykonywania zawodów medycznych
W LEX Ochrona Zdrowia znajdują się praktyczne informacje o prawie wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty oraz pielęgniarki i położnej – w tym zakres ich uprawnień zawodowych, możliwość zastosowania tzw. klauzuli sumienia, uznawania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz odpowiedzialności zawodowej.
Ochrona prawa pacjenta i danych osobowych
Niezbędne informacje z zakresu bezpieczeństwa danych medycznych pacjentów oraz praw pacjentów. Lex Ochrona Zdrowia wyjaśni m.in. w jaki sposób powinny być obsługiwane skargi i roszczenia pacjentów, w jaki sposób udzielać świadczeń pacjentom małoletnim czy ubezwłasnowolnionym, jakie informacje można udzielać osobom bliskim pacjenta oraz w jaki sposób należycie zabezpieczyć dane medyczne i osobowe pacjentów.
Zamówienia publiczne
Serwis zawiera najważniejsze informacje dotyczące istoty zamówień publicznych i zasad ich przeprowadzania w sektorze ochrony zdrowia wraz z wyselekcjonowanym orzecznictwem KIO w tym zakresie.
Ratownictwo medyczne
W LEX Ochrona Zdrowia znajdują się także zagadnienia dotyczące zasad świadczenia usług z zakresu ratownictwa medycznego i wykonywania zawodu ratownika medycznego.
Bieżące informacje o zmianach w prawie i projektach zmian
Serwis zawiera na bieżąco aktualizowane informacje o nowych aktach prawnych, datach ich wejścia w życie oraz o zmianach, które niosą dla placówek medycznych i uczestników rynku farmaceutycznego. Ponadto znajdują się tam także informacje o projektach aktów prawnych, dzięki czemu każdy zainteresowany użytkownik może z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować się do nadchodzących zmian.
Zasady prowadzenia i kontrolowania działalności leczniczej
LEX Ochrona Zdrowia pozwoli na przygotowanie w oparciu o przepisy prawa planu tworzenia i codziennego funkcjonowania szpitala, pomoże m.in. w rejestrowaniu działalności leczniczej, prowadzeniu konkursu ofert na udzielanie świadczeń, tworzeniu regulaminów organizacyjnych i statutów, w decyzjach dotyczących zakupu sprzętu i wyposażenia medycznego oraz w przygotowaniu się do kontroli uprawnionych instytucji. Praktyczne wskazówki i interpretacje pozwolą na właściwe zastosowanie przepisów wynikających z ustawy o działalności leczniczej.
Gotowe rozwiązania - studia przypadków, dobre praktyki
W praktyczny sposób podpowiadają skuteczne rozwiązania, a jednocześnie pozwalają na uniknięcie błędnych decyzji, często mają charakter analityczny i posługują się obrazowymi metodami przedstawiania przemyśleń i uwag (diagramy, wykresy, schematy).
Tworzenie i zarządzanie dokumentacją medyczną
W serwisie znajduje się szeroka informacja na temat prowadzenia dokumentacji medycznej (także w wersji elektronicznej), jej udostępniania uprawionym podmiotom oraz jej przechowywania i archiwizacji.
Pogłębiona interpretacja przepisów - praktyczne komentarze do konkretnych zagadnień oraz do bieżących zarządzeń Prezesa NFZ
Komentarze w kompleksowy sposób omawiają najciekawsze zagadnienia i sprawnie wskazują na kwestie kontrowersyjne omawianego tematu oraz możliwe konsekwencje dla określonych podmiotów.
Zarządzanie finansami
Zagadnienia związane z pozyskiwaniem kontraktów z NFZ oraz realizacją świadczeń i prowadzeniem rozliczeń z Funduszem a także zagadnienia związane z innymi formami pozyskiwania pacjentów – realizacja świadczeń z zakresu medycyny pracy czy też abonamentów medycznych. Ponadto w Lex Ochrona Zdrowia znajdują się zagadnienia dotyczące przywilejów podatkowych placówek medycznych oraz zasad prowadzenia kas fiskalnych.