Pobierz bezpłatny ebook „Wyrok TSUE w sprawie Dziubak – konsekwencje prawne i ekonomiczne”
W długo oczekiwanym wyroku w polskiej sprawie frankowej Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP. Uznał ponadto, że w toku procesu to konsument decyduje, czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu.
Jakie są inne konsekwencje prawne i ekonomiczne tego wyroku? A jak w świetle orzecznictwa TSUE przedstawia się ochrona konsumenta? Pobierz bezpłatny ebook, w którym prawnicy, punt po punkcie, analizują wyrok TSUE z 3 października 2019 r.
Fragment ebooka:
„Wyrok C-260/18, Dziubak jest korzystny dla konsumenta, który w jego efekcie może fakultatywnie żądać unieważnienia umowy w całości (co oznacza konieczność zwrócenia pozostałej do zapłaty sumy kapitału oraz odsetek, zgodnie z wyrokiem sądu krajowego, nawet z uwzględnieniem kapitału i odsetek już zapłaconych; TS pozostawił sądom krajowym decyzję w zakresie ustalenia sposobu wzajemnych rozliczeń.”
WAŻNE Treść ebooka powstała na podstawie najnowszych komentarzy praktycznych, które znajdziesz w programie LEX Banki.
Aby pobrać ebook, wypełnij formularz.
Na podany adres e-mail otrzymasz link do pliku.
O autorach:
Magdalena Konopacka – LL.M (Master of Advanced Studies in European and Comparative Law, Uniwersytet w Gandawie); adiunkt na Wydziale Prawa Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.
Maciej Replin – radca prawny, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Prawa i Administracji. Obecnie pracuje nad pracą doktorską na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Ekonomicznym.